........

martedì 14 gennaio 2014

GugushiGUGUSHI

Jam Gugushi i bardhë
që ulet në degën e lulëzuar të shpirtit tënd.
Ti e ndjen frushullimën e krahëve të mi
dhe sa të prek, hepohesh, qesh
duke mbushur me dritë tërë kopështin.

Nis e rrjedh limfa brënda teje,
çelin bisqet e reja, pikojnë qumësht
dhe drithërohesh nga gugatjet,
nga shpupurisja e puplave
dhe brambullitja e fjalëve dashurore.

Një rrymë mistike përshkon shpirtrat tanë
këto çaste. Askush veç teje s’më ka parë
kaq të brishtë,
sikur të shihte anën e pasme të hënës.

Kam xhveshur lëkurën e kushedi sa epokave,
kam kapërxyer selitë e sa perëndive,
për t’ju avitur bukurive.

Nessun commento:

Posta un commento