........

venerdì 21 ottobre 2016

Noti LlambraqiNOTI  LLAMBRAQI

Kur iu qep ajo sëmundja e keqe e njeriut
dhe mjekët, me keqardhje,
ia prenë biletën për amshim,
i vetmuar e priti te krevati
vdekjen 
që ta merrte.

E teksa priste, 
një zë prej hapësirash
e thërriste për së largu:
“Biri im, biri im!”,
një zë prej shpellash,
një zë prej guvash e thellësish.

Aq shumë nisi ta ndillte ai zë,
saqë krevati s’e nxënte më,
dhe kapi patericat aty pranë,
po këmbët s’e mbajtën
e u  rrokullis nëpër shkallë,
rrënjët e thara të ëndrrave
duke hequr zvarrë.

“Erdha, erdha, babush!”
i përgjigjet detit,
si një humnere të hatashme atje poshtë,
dhe gulçon, dhe çalon!
Ç’ ngazëllim kur te rëra mbërrin,
kur valët këmbët i lëpijnë
dhe deti i rrëfen magjinë:
“Ti rri tek unë, të mbaj mbi shpinë,
ashtu siç mbaj miliona peshq,
siç të mbajta në vegjëli!”
dhe e mbështolli me placentë.

Si një kërthi sërish u ndje!
Pa peshë, 
pa andralla  ish atje!

Dimër e verë lodroi si një delfin
harroi dhe vdekjen,
ëndrrat ju përtërinë.
Nuk di se ç’ është mes nesh tani,
njeriu peshk a peshku njeri!?

Ç’ forcë ja theu metastazat?
Ç ‘ vullnet ja ktheu jetën sërish?

Dhe shfaqet përballë me hapa të heshtur,
me dy bebe të ndezura e të kaltra sysh
 si një oshënar i lashtë i tempujve të detit,
i sapodalë nga thellësitë.

Dimër verë,  me pantallona të shkurtra,
me këmishën  mbi supet lakuriq,
me një palë shapka nga dalin,
të stërpikura me rërën e plazheve,
gishtërinjtë.

Me mjekrën e bardhë si një copë shkulmi...

Ikonë shenjtorësh, nëpër rrugë, në kryqëzim.
Njerëzve që shkojnë dhe natyrës
u fal mirësinë.

Nessun commento:

Posta un commento