........

lunedì 18 aprile 2016

Parku turistik i zhytjes nënujorePARKU TURISTIK I ZHYTJES NËNUJORE


I nxorrën katerat siluruese,
të fundosura në ish-bazës detare të Limionit.

Mbi kokat e kureshtarëve të shumtë që ndiqnin këtë   
                                                                    spektakël
vërtiteshin të alarmuara çafkat e verdha,
pulëbardhat dhe karabullakët e mëdhenj të Butrintit.
Tërë gjiu i detit mbushej me klithmat e tyre nervoze
dhe padurimin për të rrëmbyer gjallesat detare,
që binin nga brendësia e skafeve me tërsëllimë,
sëbashku me masën e ujit që zbrazte "banesat" 
ku patën jetuar prej vitesh.

Palumbarët dilnin nga deti si oktapodë gjigantë
të varur te silurueset,
duke u mbajtur në kavot prej çeliku 
të anijes amerikane “Grapple”,
ardhur enkas,
në bazë të një protokolli..

U bënin shenja vinxhierëve, gjersa i ngarkuan
te anija “Iliria” të gjashtë katerat e mbytura
dhe u nisën për Ishujt e Ksamilit 
të shoqëruara
nga mijëra shpesë detarë që zhvendoseshin sipër tyre
me një zhurmërimë ritmike krahësh dhe klithmash
shurdhuese.

Ngeli e vetmuar baza detare me ekualiptet gjigante
       në breg
që mbushnin me  pushin e luleve të tyre imcake,
si me një shtresë të hollë bore
tërë sheshin e boshatisur të saj.

Të tjerë kureshtarë i prisnin në Ksamilin e plazheve të 
                                                                          shumta,
që ndoqën lëshimin e tyre midis ishujve
si ca lodra të parqeve të fëmijëve që nuk kurdiseshin më,
lodrat e luftës së ftohtë të kaq e kaq viteve midis Lindjes
     e Perëndimit.

Një muze  i nënujshëm po ngrihej, 
një park zhytjeje për turistët,
që do të vijnë këtu kur të rifillojë jeta e nëndetit
me instiktet e saj,  me luftën e llojeve, 
larg strategjive për të cilat ishin projektuar.

Nessun commento:

Posta un commento