........

martedì 2 giugno 2015

Fati im - delfin MesdheuFATI IM - DELFIN MESDHEU
Jam biri i brigjeve të gjelbra,
biri i rërës dhe i detit.
Fytyrën time nuk mund ta ndash kurrsesi
nga buzëqeshja e portokajve,
nga trungjet e menduara të  ullinjve.

E kam harruar fare ditëlindjen
siç ka harruar deti të tijën
me ujin që rilind çdo ditë.
Nuk e di sa vjeç jam. Nuk e di
prej sa kohësh e kam pirë
këtë dritë të kaltër
  rrjedh sipër këtij dheu të gurtë.

U mblodhën aromat e tokës,
gjithë dritat, rënkimet e detit,
meditimet e ullinjve,
delikatesa e  portokajve dhe më krijuan mua.

Po fati im - delfin Mesdheu -,
ka dhjetëra e dhjetëra vjet
që shoqëron 
një regatë  shpresash të rraskapitura   
detin e trazuar të tij.

Nessun commento:

Posta un commento